Ekonomi

Kripto varlık yatırım fonlarında çıkış serisi 5. haftada da devam etti

Investing.com – Kurumsal yatırımcıların kripto fonlarına olan ilgisi azalmaya devam ediyor. Kripto varlık yatırım eserleri, arka arkaya 5. haftadır piyasada.

CoinShares bilgilerine göre geçtiğimiz hafta kripto para fonlarından 32 milyon dolar gerçekleşti. Fon çıkışlarının merkezinde bitcoin oradaydı. Böylece 5. hafta sonunda çıkış ölçüsü 232 milyon dolara ulaştı. Kripto pazarlarındaki hacimlere paralel olarak işlem hacimleri de ortalamanın altında kalmaya devam ediyor. Kripto fon piyasasında haftalık ortalama işlem hacmi 900 milyon dolara gerilerken, kripto borsalarının ortalama işlem hacmi 20 milyar dolar seviyesinde devam ediyor. Bu, 2020’nin son aylarından bu yana kaydedilen en düşük işlem hacmi.

En yüksek çıkışların görüldüğü Bitcoin fonları 33 milyon dolara yaklaşırken, Bitcoin Short çalışmaları da 1.3 milyon dolarlık kısmi çekimlere konu oldu. CoinShares analistleri, 5 haftadır devam eden çıkış serisi için net bir faktörün bulunmadığından bahsediyor.

Çok varlıklı fonlar ise 1,6 milyon dolarlık giriş kaydetti. Ethereumfonları 1 milyon dolar azalırken Litecoin, XRPVe ÇığVarlığa dayalı fonlar, abartısız girişler gördü.

Ülke bazında bakıldığında, Avrupa bölgesinde fon çıkışının en yoğun olduğu ülke Almanya oldu. Almanya’da 24 milyon dolarlık fon çekimi gerçekleşirken, bu ülkeyi 5 milyon dolarla ABD, 3,3 milyon dolarla İsviçre ve 3 milyon dolarla İsveç izledi. Kanada ve Brezilya’da sırasıyla 2,2 ve 1,3 milyon dolarlık girişler görüldü.

Author: Günay Caymaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu