Haber

Kılıçdaroğlu: Aday yarın belli olabilir ama açıklamayabiliriz

CHP Genel Lideri Kemal Kılıçdaroğlu, yarınki Millet İttifakı toplantısında, cumhurbaşkanı adayının toplantıda belirlenebileceğini ancak hızlı bir şekilde açıklanmayabileceğini söyledi.

Sözcü yazarı Deniz Zeyrek, Kılıçdaroğlu ile bugün yaptığı görüşmeyi bugün kaleme aldığı yazısında aktardı. Kılıçdaroğlu, “Anayasa taslağımız olan ‘Güçlendirilmiş Parlamenter Sistem’ metnini nasıl belirleyip başka bir tarihte açıkladıysak, Cumhurbaşkanı adayını belirledikten sonra başka bir tarihte açıklayacağız.”

Zeyrek, Kılıçdaroğlu ile görüşmesine ilişkin şu bilgileri aktardı:

“AK Parti, CHP ve MHP’nin kulislerinde seçimlerin ne zaman yapılacağına dair konuşmalarını dinleme fırsatım oldu. Baktım seçim tarihinde bir değişiklik yok: 14 Mayıs.

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, TBMM’de odasında yaptığımız toplantıda YSK’nın “Telafi edemem, edemem” gerekçesiyle bu tarihe itiraz etme hakkı olmadığına işaret etti. Kılıçdaroğlu, YSK’dan böyle bir talep gelirse kabul edilemeyeceğini belirtti.

Kılıçdaroğlu’nun yaptığı tespit AK Parti ve MHP yetkili isimleri tarafından doğrulandı. Ortak görüş, Cumhurbaşkanı veya TBMM’nin seçimlerin yenilenmesine karar vermesi halinde YSK’nın maddede belirtilen takvime göre hazırlıklarını tamamlaması gerektiğidir.

Depremzedeler için gerekli tedbirleri almak ve uygulamak YSK’nın görevidir.

Bu arada Kılıçdaroğlu’na Millet İttifakı’nın Başkan Adayı’nı sorduk. Yarın yapılacak toplantıda adayın belirlenebileceğini ancak hızlı bir şekilde açıklanmayabileceğini söyledi. Kılıçdaroğlu şunları söyledi:

Nasıl ki ‘Güçlendirilmiş Parlamenter Sistem’ metnini, Anayasa taslağımızı belirleyip başka bir tarihte açıklamışsak, Cumhurbaşkanı adayımızı belirledikten sonra başka bir tarihte açıklayacağız.”

Bize “Cumhurbaşkanı adayını açıklamak için özel bir tören yapacak mısınız?” Kılıçdaroğlu, “2 Mart’ta hepsini belirleyeceğiz” yanıtını verdi.

Kılıçdaroğlu, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın 10 Mart’ta TBMM’yi yenileme kararının Millet İttifakı’nın adaylık takvimini etkilemeyeceğini söyledi.

dinarajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu