Haber

Depremden sağ kurtulan tarihi Uzunçarşı esnafı şimdi ürünlerini kurtarmaya çalışıyor

Kahramanmaraş merkezli şoklar, Hatay’da ticaretin kalbi sayılan tarihi Uzunçarşı’da da hasara yol açtı. Esnaf, harabeler arasında kalan eserlerini tehlikeye rağmen kurtarmaya çalışırken, çarşının bir an önce restore edilmesini istiyor.

Kahramanmaraş merkezli iki büyük deprem 11 ilde etkili olurken, en büyük yıkım kültürler mozaiği Hatay’da yaşandı. Kentte çok sayıda bina yıkılırken, birçok bina da ağır hasar gördü. Enkaz kaldırma çalışmalarının devam ettiği Hatay’da, Antakya ilçesine gelen yerli ve yabancı turistlerin ziyaret ettiği yerlerden biri olan tarihi Uzun Çarşı, afette büyük ölçüde yıkıldı. Çarşının yanında ve içinde yer alan binaların zemine kadar tesviye edildiği görüldü. Yıllardır farklı din, mezhep ve etnik kültürden insanların hoşgörüyle çalıştığı çarşıda, binaların çökme tehlikesine aldırış etmeden giren bazı esnaflar kurtarabilecekleri eserleri ortaya çıkarıyor.

“El ele, çarşıyı yeniden yapacağız”

Ürünlerini harabenin ortasından alan esnaf Tahsin Duman, çok şey kaybettiklerini belirterek, 2 dakikada tüm birikimlerinin gittiğini söyledi. Depremden hayatlarının mahvolduğunu belirten Duman, “Her şey gitti. En üst katta atölyemiz vardı. Makinaların üzerine duvarlar çöktü, dükkan kalmadı, hiçbir şey kalmadı. Yardıma ihtiyacı olanlara verin.Deprem mağdurlarımızın da ihtiyacı var.Umarım çarşımız bir an önce olur.El ele verip bu çarşıyı eski güzel dönemine kavuşturmamız lazım” dedi.

Duman, farklı kültürlerden esnafların bir arada yaşadığı çarşının eski günlerine dönmesini temenni ettiğini sözlerine ekledi.

“Çarşının bir an önce yapılmasını istiyoruz”

Hem esnaf hem de misyoner olan İbrahim Kocaoğlu, ilçeye gelen herkesin mutlaka çarşıya uğradığını ve alışveriş yaptığını söyledi. Çarşıda dört mezhepten esnafın birlik ve beraberlik içinde yaşadığını ifade eden Kocaoğlu, “Burası İpek Yolu üzerinde tarihi bir çarşıydı. Herkes iç içe geçmiş, örf ve adetler yaşatılmıştı. Tartışma çıkmaz, kimse kimsenin yüzüne bakmazdı. Farklı olsunlar, eleştirsinler. Bu nedenle çarşımızın bir an önce yapılıp restore edilmesi çok önemli. İstiyorum” dedi. – HATAY

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu