Haber

Belçika sömürge geçmişi için özür dilemedi

Belçika’daki siyasi partiler, ülkenin sömürgecilik geçmişinden dolayı özür dilemesini öneren öneri üzerinde anlaşamadı.

Belçika’nın sömürgeci geçmişiyle yüzleşmesi ve özür dilemesi üzerine 2 yılı aşkın süredir devam eden çalışma sona erdi.

2020 yılında ABD’de başlayan ve Avrupa’ya yayılan ırkçılık karşıtı gösterilerin ardından kurulan meclis komisyonu, ırkçılık ve ülkenin sömürgeci geçmişiyle mücadele konusunda 2 yılda 300’den fazla toplantı yaptı, iki bilirkişi raporu hazırladı ve Demokratik Kongo Cumhuriyeti, Ruanda ve Burundi gibi ülkeler. misyonlar gönderdi.

Ancak bu çalışmalar sonunda hazırlanan teklifler bugünkü meclis komisyon toplantısında kabul edilmedi.

Ülkedeki siyasi partilerden Liberaller ve Hristiyan Demokratlar, önerinin özellikle özür dileyen kısmına karşı çıkarak yönetim kurulu oturumunu terk ettiler. Bu iki partinin milletvekilleri oturumu terk ettiğinde oylama için gerekli çoğunluk sağlanamadı.

Belçika’nın sömürge geçmişiyle yüzleşmesi, sömürge geçmişinin bir anma günü ve yılı ilan edilmesi, sömürge geçmişinin kurbanları için, özellikle “halka bir varlık olarak teşhir edilen siyahiler” için anıtlar dikilmesi için hazırlanan 128 maddelik teklif. hayvanat bahçesinde sergileniyorsa”, arşivleri taramak, tasnif etmek ve bu konuda yapılacak çalışmalara burs vermek. Irkçılığa karşı ulusal bir eylem planı oluşturulması gibi konuları içeriyordu.

Belçika’da 7’li koalisyon hükümetinde özür ve tazminat gibi konularda görüş ayrılıkları var. Özür konusunu gündeme getiren Yeşiller Partisi, Kongo, Ruanda ve Burundi halkının özür dilemesini ve sembolik tazminatlar için harekete geçmesini istiyor. Yeşil Parti, bunun yasal olarak bağlayıcı olmayacağını ve olay için maddi tazminatın önünü açmayacağını savunuyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu